“KInIT kombinuje a spája to najlepšie z akademického a súkromného sektora. Našou ambíciou je robiť excelentný výskum, rozvíjať talenty a pripravovať našu ekonomiku na budúcnosť.”
Mária Bieliková
KInIT Founder
2% z dane na rozvoj mladých talentov v oblasti AI Zistiť viac
CloseHome > O nás
KInIT je nezávislý a neziskový inštitút, ktorý sa zaoberá výskumom inteligentných technológií. Združuje a vychováva expertov pokrývajúc umelú inteligenciu a viaceré oblasti informatiky aj v prepojení na ďalšie disciplíny:
Prepájame vynikajúce kompetencie výskumníkov so skúsenosťou v akademickom sektore s inovatívnymi firmami, ich potrebami a skúsenosťami.
Zapojením súkromného sektora sa snažíme vytvoriť zdravý výskumný ekosystém prepojený s existujúcimi univerzitami, Slovenskou akadémiou vied a predovšetkým s medzinárodným spoločenstvom.
konkurencieschopnosť Slovenska sústreďovaním talentu prostredníctvom multidisciplinárneho výskumu inteligentných technológií
súkromný a verejný sektor cez funkčné spolupráce, vzdelávanie a poskytovanie podpory pre rozhodovanie založené na vedeckých argumentoch
zodpovedné inovácie, rozširovanie znalostí, rozvoj talentu
Mária Bieliková
KInIT Founder
Sme nároční na seba a aj našich partnerov. Neustále sa zlepšujeme.
Naše rozhodnutia a poznatky, ktoré vymýšľame, poctivo overujeme a prezentujeme transparentne.
Podporujeme čestnosť a férovosť vo všetkom čo robíme, v prístupe k ľuďom, aj k dátam. Náš výskum je zodpovedný a uvažujeme pri tom vždy etiku.
Vo výskume zvažujeme rôznorodé aspekty, spolupracujeme s výskumníkmi rôznych disciplín. Veríme, že iba rôznorodé pohľady môžu priniesť kvalitu.
Sme otvorení otázkam a novým veciam. Hľadáme výzvy a tešíme sa každému novému poznatku.
Zvyšovať dostupnosť talentov na Slovensku. Motivovať mladých schopných ľudí ostať na Slovensku a budovať si tu kariéru v silnom prepojení na medzinárodné prostredie.
Budovať prostredie pre excelentný, zodpovedný a viditeľný výskum, pôsobenie a výchovu najlepších výskumníkov v oblastiach s potenciálom transferu do praxe alebo pre rozvoj spoločnosti.
Stimulovať najlepšie riešenia pre podporu biznisu v inteligentných technológiách cez výskumné aktivity a ďalšie spolupráce aj v prepojení s akademickou sférou.
Vytvárať a aplikovať schémy pre efektívny ekonomicky udržateľný výskum a výchovu talentov.
Wolfgang von Kempelen (1743 – 1804) sa narodil v Bratislave. Bol významným polyhistorom, polyglotom, vynálezcom, výtvarníkom, dramatikom ale aj iluzionistom. Dnes by sme povedali, že bol veľkým inovátorom. Niektoré jeho najznámejšie vynálezy možno označiť ako prielom v oblasti robotiky a umelej inteligencie: šachový automat a hovoriaci stroj. Býva označovaný aj ako Bratislavský Da Vinci.
Spoločnosť ESET dlhodobo podporuje vzdelávanie, vedu a výskum, pretože tieto oblasti považujeme za kľúčové pre napredovanie krajiny ako aj našej spoločnosti. Je preto prirodzené, že sme podporili vytvorenie nezávislého slovenského pracoviska s ambíciou robiť špičkový výskum na svetovej úrovni, ktoré bude navyše pôsobiť aj v našej oblasti. Zároveň chceme zabrániť odlivu šikovných ľudí do zahraničia, pretože aj my pociťujeme nedostatok špičkových ľudí na domácom trhu.
Inštitút vnímame ako unikátny prvok v ekosystéme. Veríme, že spojenie špičkových vedcov s inovatívnymi spoločnosťami má potenciál priniesť svetovú kvalitu výskumu a vývoja, ktorá motivuje talentovaných študentov a pedagógov zostať na Slovensku a zvýši konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky v medzinárodnom meradle
Som presvedčený, že Kempelenov inštitút bude pre Slovensko vzor, ktorý ukáže, prečo sa oplatí zameriavať na excelentnosť, inovatívnosť a kvalitu a nie na priemernosť a kopírovanie. Tento cieľ sa dá dosiahnuť jedine otvoreným prístupom a spoluprácou – či už s medzinárodnými vedeckými pracovníkmi, alebo so špičkovými európskymi firmami.
Proti dezinformáciám sa snažíme bojovať už roky. Tak ako technológie umožnili ich masívnejšie šírenie, tak dokážu pomôcť aj v ich monitoringu a minimalizácii ich škodlivých dôsledkov pre spoločnosť. Potrebujeme kultiváciu informačného priestoru aj verejnej diskusie, a preto chceme podporovať výskum, ktorý k tomu dokáže prispieť.
Podpora vedy, výskumu a spolupráca s akademickou sférou je súčasťou nášho podnikania už 30 rokov. Očakávame, že prvý medzinárodný inštitút pre výskum inteligentných technológií pomôže akcelerovať nevyhnutný posun slovenskej ekonomiky smerom k tvorbe a využívaniu inovatívnych technológií. Sme radi, že môžeme byť pri vzniku a raste tejto inštitúcie. Veríme, že bude inšpiráciou a impulzom pre ďalšie prepájanie vedy a súkromného sektora na Slovensku.
Umelá inteligencia sa môže stať technológiou s najväčším dopadom na náš každodenný život v 21. storočí. Preto vnímam ako veľmi dôležité mať na Slovensku inštitúciu, ktorá bude združovať naše najlepšie talenty v tomto odvetví, s cieľom posunúť vývoj ďalej a zároveň pomôcť aplikovať túto technológiu v našej krajine. Mária a jej tím pod hlavičkou KInITu sú podľa mňa pre Slovensko jednoznačne najlepšou možnosťou.
KInIT je privátny, neziskový inštitút, ktorý prepája vedu a priemysel. Európa a Slovensko súťažia o talenty globálne. Verím, že KInIT je ‚jarným vánkom‘ a moderný spôsob, ako prilákať špičkových výskumníkov a partnerov z celého sveta, a ako vybudovať trvalo udržateľný výskumno-inovatívny mechanizmus.
Rozvojom mladých talentov sa BrAIn usiluje o prepojenie vedomostí v oblasti informatiky a inteligentných technológií so spoločenskými a humanitnými vedami.
Sme presvedčení, že multidisciplinarita je nevyhnutnou súčasťou toho, aby sa umelá inteligencia rozvíjala spôsobom, ktorý bude prínosom pre všetkých.