slovaks.ai: Kultivovanie AI komunity Slovákov po celom svete

Projekt slovaks.ai sa zameriava na budovanie a upevňovanie vzťahov so slovenskou diaspórou a podporu networkingu a vzájomného prispievania medzi Slovákmi žijúcimi na Slovensku a vo svete, ktorých spája spoločný záujem o lepšie Slovensko a o technológie, najmä umelú inteligenciu.

Cieľom je vytvoriť priestor na prepojenie Slovákov v zahraničí a na Slovensku, čo prispeje k zlepšeniu ekonomiky krajiny a inovačného ekosystému a podporí rast technologických lídrov. Projekt zároveň reaguje na aktuálny nedostatok odborníkov v oblasti umelej inteligencie a poskytuje príležitosť pre využitie odborných znalostí a skúseností slovenskej diaspóry na podporu rozvoja Slovenska.

AI a slovenská diaspóra na zvýšenie inovačnej kapacity Slovenska

Umelá inteligencia sa v súčasnosti dynamicky rozvíja a preniká do všetkých oblastí života, čím sa stáva kľúčovým akcelerátorom inovácií a významným faktorom ovplyvňujúcim rast ekonomiky a tvorbu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou. Avšak Slovensko čelí dlhodobému problému úniku mozgov, najmä v oblasti informačných technológií, čo spôsobuje zaostávanie krajiny v inováciách a rozvoji IT sektora. 

Projekt slovaks.ai sa zameriava na využitie silného potenciálu slovenskej diaspóry, konkrétne profesionálov v oblasti umelej inteligencie, ktorí získali odborné skúsenosti v zahraničí. Tento prístup poskytuje príležitosť na zmiernenie nedostatku odborníkov na Slovensku a zároveň zvyšuje inovačnú kapacitu krajiny.

Spájame odborníkov v oblasti AI, biznisu a akademickej sféry

Vybudovaním silnej siete Slovákov, špecialistov na umelú inteligenciu, vytvoríme priestor pre intenzívnu spoluprácu naprieč komunitou v rôznych krajinách, čo umožní nielen prenos know-how, ale aj efektívnu výmenu najnovších poznatkov a inovácií. Prepojením tejto komunity s biznisom a akademickou sférou zabezpečíme, že Slovensko získa prístup k najmodernejším technológiám a vedeckým poznatkom v oblasti umelej inteligencie, čo bude kľúčové pre zlepšenie inovačného potenciálu Slovenska.

KInIT ako nezávislý neziskový výskumný inštitút vybudoval silné prepojenia s biznis sektorom, najmä s malými a strednými podnikmi, čím zaisťuje prenos inovácií do praxe. Jeho jedinečné postavenie spočíva v prepájaní akademického a biznisového sektora na Slovensku, ktoré cez slovaks.ai budú mať príležitosť na posilnenie internacionalizácie. 

slovaks.ai mapuje a spája profesionálov doma aj v zahraničí

Komunita slovenských AI profesionálov v zahraničí je pomerne rozsiahla, pričom mnohí jej členovia majú záujem prispieť k rozvoju Slovenska. Pre podporu vzťahov so slovenskou diaspórou organizuje projekt podujatia (na Slovensku a v krajinách s najväčšou koncentráciou slovenských AI profesionálov), zameraných na rôzne aspekty medzinárodného networkingového procesu, prenos know-how a riešenie špecifických problémov. Tento prístup umožní reálne prepojenia medzi členmi komunity a vytvorí priestor pre dlhodobú spoluprácu a výmenu odborných skúseností.

Podujatia v zahraničí umožnia vytvoriť silné väzby medzi slovenskými profesionálmi žijúcimi v rôznych krajinách, ktorí budú motivovaní pravidelne prispievať svojimi vedomosťami a skúsenosťami k inováciám na Slovensku a v budúcnosti možno aj k návratu domov. 

Jedným z hlavných nástrojov projektu slovaks.ai je aj mapa slovenských profesionálov, ktorej prvú verziu KInIT vytvoril v spolupráci s firmou Wezeo a portálom Growni.sk. Tento nástroj poskytuje prístup do komunity expertov pôsobiacich na Slovensku i v zahraničí a slúži na mapovanie slovenských profesionálov v oblasti AI.

Mapa sa zameriava na 17 kategórií v oblasti AI, ako sú strojové učenie, strojové videnie, spracovanie prirodzeného jazyka, analýza dát, predikcie, optimalizácie, robotika a ďalšie. Celkovo pokrýva viac ako 200 tém, ktoré sú prepojené naprieč viacerými disciplínami, čo umožňuje nájsť odborníkov v rôznych aspektoch tejto dynamickej oblasti. V rámci projektu slovaks.ai budeme túto mapu rozvíjať a postupne ju dopĺňať o ďalších členov slovenskej diaspóry.

Partnerské organizácie:

Projekt slovaks.ai maximalizuje dopad cez synergiu s iniciatívami slovenských oraginzácií a združení podporujúcich profesionálne siete.

Maria_Bielikova

“Slovensko má v zahraničí veľa vysokokvalifikovaných odborníkov. Zároveň umelá inteligencia mení svet a môže byť zásadná pre rozvoj akejkoľvek krajiny, špeciálne malých krajín ako je Slovensko. Projekt slovaks.ai prepája oba tieto aspekty – slovenskú diaspóru a technológie s cieľom lepšieho Slovenska.”

Mária Bieliková

Lead and Researcher at Kempelen Institute of Intelligent Technologies

Project team

Maria Bielikova
Lead and Researcher
Petra Kasášová
Community Project Manager
Jakub Šimko
Lead and Researcher
Marián Šimko
Lead and Researcher
Juraj Podroužek
Lead and Researcher
Viera Rozinajová
Lead and Researcher
Diana Lokere
Chief People & Culture Officer
Wanda Pribylincová
Senior Marketing Specialist