Slovenský príbeh sa nepíše len doma: So Slovákmi v Česku o talente, umelej inteligencii a vzťahu k domovine

V pražskom kine Atlas bolo vo štvrtok 18. júna popoludní počuť slovenčinu vo všetkých jeho zákutiach – v podzemnej galérii diel filmára a dizajnéra Karla Vachka, vo foyer pred kinosálami aj v štýlovej kaviarni Atlas rostlin. Na podujatí Slovaks in Czechia for Slovakiasa stretli vedci, podnikatelia, študenti, manažéri, ľudia z technologických firiem aj občianskeho sektora, aby diskutovali o tom, ako môže slovenská komunita v Českej republike pozitívne prispieť k budúcnosti Slovenska.

Stretnutie zorganizoval Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) s organizáciou Slovenská diaspóra v rámci projektu slovaks.ai. Jeho cieľom je  mapovanie a prepájanie talentov doma a v zahraničí a vytváranie nových foriem spolupráce medzi Slovenskom a jeho komunitami za hranicami. 

Odliv talentov

Počúvať názory Slovákov a Sloveniek v zahraničí, predovšetým v Česku, má dnes veľký význam. Slovenská republika  čelí obrovskému odlivu talentu. Približne 70 percent slovenských študentov, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia, odchádza práve do Českej republiky, Slováci sú najväčšou skupinou zahraničných študentov na českých vysokých školách. V roku 2024 navyše odišlo do zahraničia až 40 percent najlepších slovenských maturantov. Mnohí z tých, ktorí v Česku vyštudujú, sa už domov nevrátia. 

Podľa generálnej riaditeľky KInITu Márie Bielikovej však tieto čísla nemusia automaticky znamenať problém. „Slovensko nepotrebuje v každom prípade fyzický návrat, ale najmä cirkuláciu talentu – cez prepájanie komunít, investície, mentoring a spoluprácu so zahraničím,“ zdôraznila vo svojom príhovore. Práve táto myšlienka sa stala jedným z hlavných motívov stretnutia. Jeho cieľom nebolo presviedčať ľudí, aby sa vrátili domov, ale hľadať spôsoby, ako môžu zostať súčasťou slovenského príbehu bez ohľadu na to, kde práve žijú. „Byť úspešný v Česku a zároveň myslieť na Slovensko nie je rozpor. Je to praktická forma moderného vlastenectva,“ hovorí Mária Bieliková.

Technológie napredujú. Dokážeme držať krok?

Hosťom podujatia bol stratég a expert na inovácie Ján Uriga. Vo svojej keynote prednáške hovoril o vzťahu medzi rýchlosťou technologického rozvoja a schopnosťou človeka prispôsobovať sa zmenám. Uriga upozornil, že verejná debata o umelej inteligencii sa často sústreďuje na technológie samotné, no oveľa dôležitejšie sú otázky, ako ich dokážeme využívať a aké rozhodnutia budeme robiť ako jednotlivci, firmy či štáty. „Technológia znižuje námahu, šetrí čas a zvyšuje efektivitu, kým líderstvo dáva smer, zmysel a rozhoduje, kam obmedzený čas a zdroje investujeme,“ povedal. 

Podľa neho nie je najväčšou výzvou budúcnosti samotná umelá inteligencia, ale schopnosť spoločnosti využiť technologický pokrok na zmysluplné ciele. „V digitálnej ére nestačí pýtať sa: Ako použijeme technológiu? Ale čo nám technológia umožňuje prestať robiť – a čomu sa vďaka tomu môžeme začať venovať naplno?“

Uvažovanie o domove spoza hranice 

Pre diskusie v skupinách organizátori pripravili sériu otázok o identite, vzťahu k Slovensku, rozdieloch medzi Slovákmi a Čechmi či budúcnosti umelej inteligencie.

Na otázku Na čo ste dnes najviac hrdí, keď sa povie Slovensko? sa opakovali sa témy ako folklór, kultúra, jazyk, bezpečnosť krajiny, silné osobnosti, športovci či schopnosť Slovákov presadiť sa vo svete. Viacerí účastníci hovorili aj o tom, že až po odchode do zahraničia si začali viac vážiť niektoré vlastnosti slovenskej spoločnosti. Spomínali najmä komunitnosť, blízkosť rodín, vzťah k tradíciám či ochotu pomáhať druhým.

Keď sa diskusia presunula k druhej otázke – porovnaniu Slovenska a Česka, zaznievali podobné postrehy. Účastníci opisovali Slovákov ako srdečnejších a viac orientovaných na vzťahy, zatiaľ čo Čechov vnímali ako pragmatickejších, racionálnejších a viac dôverujúcich fungovaniu systému.

Väčšina sa zhodovala, že obe krajiny si majú čo odovzdať. Slovensko by sa podľa nich mohlo viac inšpirovať českým dôrazom na vzdelávanie, kultúru, podporu podnikania a strategické myslenie. Česko by si naopak mohlo zo Slovenska vziať viac spolupatričnosti, srdečnosti a komunitného ducha.

AI ako spoločný projekt

V treťom kole diskusií sa účastníci zamýšľali nad umelou inteligenciou, jej vplyvom na ich prácu, zmenami, ktoré prinesie v budúcnosti. Hovorilo sa o podpore výskumu a inovácií, budovaní slovenských jazykových modelov, vzdelávaní v oblasti AI, ale aj o boji proti dezinformáciám a potrebe kritického myslenia.

„Mohlo by Slovensko nájsť svoju špecifickú výhodu v AI a nových technológiách?” pýtala sa Mária Bieliková. Tejto otázky sa dotkol aj jeden z hostí podujatia, český vládny splnomocnenec pre umelú inteligenciu Lukáš Kačena. „Ak chceme pritiahnuť talent a byť silní v AI, musíme spojiť sily,“ uviedol. Ak chcú krajiny strednej Európy uspieť v globálnej konkurencii, musia podľa neho vytvárať silné medzinárodné partnerstvá, spájať svoje kapacity vo výskume, vzdelávaní aj priťahovaní talentu. „Malá krajina ako Česko a Slovensko to sama nezvládne.“

Téma nutnosti spolupráce, prepájani a spájania síl sa počas neformálnych rozhovorov vracala opakovane. Nielen v kontexte umelej inteligencie, ale aj pri debatách o talentoch, inováciách či budúcnosti regiónu. Účastníci sa zhodovali, že Slovensko môže byť úspešné len vtedy, ak bude súčasťou širších európskych a medzinárodných sietí.

Chcú byť súčasťou pozitívnych zmien

Diskusia v Prahe (nielen) o umelej inteligencii ukázala, že medzi Slovákmi v Česku je veľký záujem podieľať sa na formovaní budúcnosti Slovenska. Ľudia, ktorí síce žijú v Prahe, Brne alebo inde v zahraničí, stále majú záujem o dianie doma. Nechcú byť len pozorovateľmi, ale sú pripravení pomáhať prostredníctvom mentorstva, investícií, odborných skúseností či prepájania komunít. „Som vďačná za možnosť byť súčasťou tohto podujatia. Vzniklo tu mnoho nových prepojení, a teším sa na ďalšie odborné slovensko-české podujatia. Spoločne dokazujeme, že Slováci v zahraničí tiež môžu byť súčasťou pozitívnych zmien pre Slovensko,” uviedla Adela Klepáková, jedna z účastníčok a zároveň podpredsedníčka združenia Slovenská diaspóra


Podujatie Slovak for Czechia in Slovakia bolo podporené z Plánu obnovy, Komponent 10: Lákanie a udržanie talentov, Investícia 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív. Kód projektu: 10I02-03-V01-00021