Čo je
Prvá zimná škola projektu Eyes4ICU
Santiago de Leon je jedným z našich doktorandov a členom tímu zaoberajúceho sa spracovaním webových a používateľských údajov. Jeho výskum sa zameriava na odporúčacie systémy a systémy na sledovanie pohľadu. Santiago je tiež doktorandom v rámci medzinárodného programu Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Action Eyes4ICU Doctoral Network, ktorý sa špecializuje na sledovanie pohľadu. Štipendiá doktorandských sietí MSCA patria medzi najprestížnejšie v rámci EÚ. V polovici apríla sa Santiago zúčastnil prvej zimnej školy Eyes4ICU v Nemecku. V tomto článku si môžete prečítať o jeho zážitkoch.
Tento mesiac som mal možnosť zúčastniť sa zimnej školy v rámci projektu Eyes4ICU Doctoral Network v nemeckom Günzburgu, spolu s mojimi školiteľmi Máriou Bielikovou a Róbertom Mórom. Bol to fantastický zážitok s najväčšími talentami v oblasti sledovania pohľadu a zároveň najteplejšia zimná škola, akú som zažil. V rámci doktorandskej siete budeme mať 3 „zimné školy“ (zima v tomto prvom prípade trochu nesprávne pomenovanie).
Prvá zimná škola je mimoriadne dôležitá, pretože umožnila stretnutie doktorandov, akademických školiteľov a priemyselných partnerov z rôznych inštitúcií z celej Európy. Tieto tri skupiny sa zišli v krásnom prostredí hradu Günzburg so zámerom vytvoriť komunitu výskumníkov v oblasti sledovania pohľadu, ktorá bude rozvíjať túto oblasť a vzdelávať novú generáciu výskumníkov, vrátane mňa.
Väčšina z nás dorazila v nedeľu a počas spoločnej večere sme mali príležitosť navzájom sa predstaviť. Už od prvého večera bolo jasné, že doktorandská sieť je príjemnou skupinou výskumníkov z rôznych oblastí informatiky a psychológie. Podľa mňa je táto otvorená a kolektívna atmosféra jednou z hlavných výhod akademického prostredia a výskumu. Ešte výraznejšie sa to prejavuje v rámci multidisciplinárnej spolupráce (ako je to aj v tomto pírpade), kde je pocit otvorenosti, rešpektu k myšlienkam/oblastiam iných ľudí a odlišným perspektívam ešte väčší.
Jedným z cieľov tohto projektu je spájanie poznatkov z rôznych odborov, priemyslu a výskumu. Presne to sme aj urobili, keď sme sa všetci zúčastnili na prezentáciách priemyselných partnerov a pýtali sa, ako nám môžu pomôcť v našom výskume. Ďalej sa konali rôzne workshopy pod vedením výskumníkov z rôznych inštitúcií, pričom niektoré sa zamerali na psychológiu a iné na strojové učenie.
Diskutovať o týchto témach so širokým multidisciplinárnym publikom môže byť náročné, ale prednášajúci odviedli vynikajúcu prácu. Keďže mám skúsenosti nielen z psychiatrického výskumu, ale aj z výskumu strojového učenia, cítil som sa tam celkom príjemne.
Hoci som sa už stretol s niektorými témami, ktorým sme sa venovali, vyskytlo sa medzi nimi veľa zaujímavých momentov. Jedným z nich bol napríklad workshop zameraný na metódy sledovania pohľadu, ktorý rozšíril moje vedomosti o tejto oblasti a poskytol mi vynikajúci prehľad o histórii sledovania pohľadu.
Workshop o výpočtových metódach ma zas osviežil v základoch strojového učenia a naučil ma, ako efektívne komunikovať matematické myšlienky v rôznych disciplínach.
Účasť na workshope o návrhu štúdie sledovania očí bola neuveriteľne užitočná pri zdokonaľovaní mojich nápadov na budúce spotrebiteľské štúdie.
Záverečný workshop bol venovaný prenosným zručnostiam a zahŕňal otvorenú diskusiu medzi školiteľmi a študentmi o budúcnosti výskumu. Témami boli napríklad miesta publikovania/metriky, etika a rozmanitosť a inklúzia vo výskume.
Náš program:
- Workshop výpočtového modelovania: Prof. Dan Witzner Hansen (informatika; IT Univerzita v Kodani)
- Workshop o metódach sledovania pohľadu: Prof. Andrew Duchowski (počítačová veda; Clemson University)
- Workshop o návrhu štúdie sledovania pohľadu: Prof. Izabela Krejtz & Prof. Krzysztof Krejtz (Psychológia; SWPS University of Social Sciences and Humanities)
- Workshop o prenosných zručnostiach: Prof. Anke Huckauf (psychológia; Univerzita v Ulme)
- Demo prezentácia priemyselných partnerov: Tobii Eye Trackers
- Demo prezentácia partnerov z priemyslu: Blickshift Analytics
Okrem workshopov som mal možnosť sa individuálne porozprávať s rôznymi školiteľmi o mojich nápadoch na dizertačnú prácu a o budúcich možnostiach spolupráce. Táto skúsenosť mi nesmierne pomohla zamerať moju dizertačnú prácu tak, aby mala skutočný dopad. Okrem toho sme sa pri večerných stolových hrách a skupinových výletoch snažili spoznať aj po ľudskej stránke.
Bohužiaľ, všetko dobré sa raz skončí, a to platí aj pre tento skvelý týždeň plný učenia a budovania kontaktov s niektorými z najbystrejších myslí v oblasti sledovania pohľadu. V piatok sme sa rozlúčili a opustili hrad, aby sme sa vrátili do svojich domovov po celej Európe. So sebou sme si odnášali príjemné spomienky, nové perspektívy a nápady a tešili sa na budúcu spoluprácu na projektoch, ktoré budú riešiť výzvy a objavovať neznáme oblasti v oblasti sledovania pohľadu. Viac informácií o konzorciu Eyes4ICU nájdete na tejto webovej stránke.