Čo je
E-tika podcast – Život v dezinformačných bublinách
Séria 2, Diel 1 – Pojmy ako dezinformácie, fake news, hoaxy alebo filtračné bubliny sa stali súčasťou nášho bežné slovníka a javy s ktorými súvisia výrazne ovplyvňujú aj naše životy. Nedôvera v informácie, ktoré ako užívatelia konzumujeme v online priestore sa aj u nás na Slovensku výrazne prejavila napríklad v súvislosti s pandémiou koronavírusu, či v postoji obyvateľstva voči očkovaniu.
Juraj Podroužek a Tomáš Gál a ich hosť Róbert Móro sa rozprávali o tom, prečo sú vlastne dezinformácie a filtračné bubliny s ktorými sa stretávame napríklad na sociálnych sieťach tak nebezpečné a ako sa voči tomuto nebezpečenstvu vieme efektívne brániť aj za pomoci nástrojov umelej inteligencie a strojového učenia.
Róbert Móroj je výskumník z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií. Robo sa venuje výskumu správania používateľov na webe, umelej inteligencii a modelovaniu používateľov. Posledné dva roky spolu s kolegami aktívne skúma oblasť dezinformácií a ich automatizovanej detekcie.
V dnešnej epizóde sa dozviete:
- Čo sú filtračné bubline, ako sa do nich dostaneme a ako ich môžeme prasknúť,
- Ako algoritmy sociálnych sietí filtrujú informácie za nás,
- Aké sú najnovšie metódy na boj proti hrozbám dezinformácií,
- Ako chrániť slobodu prejavu a zároveň účinne bojovať proti dezinformáciám a manipulatívnemu obsahu.
Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.
O podcaste E-tika
Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.
Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Predchádzajúce diely
Táto séria
- Diel 2: Čo robiť, keď má AI predsudky?
- Diel 3: Transhumanizmus
- Diel 4: Ako regulovať digitálne technológie
Predchádzajúca séria
Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.