E-tika podcast – Ako regulovať digitálne technológie

Séria 2, Diel 4 – Disruptívne digitálne technológie so sebou prinášajú množstvo nových príležitostí pre našu spoločnosť. Okrem toho však môžu pre nás znamenať aj prítomnosť nových, ešte dôkladne nepreskúmaných rizík.

Je preto otázne, ako ich efektívne regulovať, napríklad aj zo strany štátu a verejných inštitúcií. Preto sa spoločne pozrieme na to, ako a kedy má zmysel regulovať nové technológie rozumným spôsobom.

  V dnešnom diele sa dozviete:

  • Či Európska únia a Slovensko dôverujú schopnostiam technologických spoločností, že v rámci samoregulácie budú vedieť týmto rizikám primerane čeliť.
  • Kto by mal kontrolovať technologických gigantov, veľké online platformy, či celkovo poskytovateľov vysokorizikových systémov umelej inteligencie.
  • Do akej miery potrebujú štátni úradníci rozumieť technológiám, ktoré sa snažia usmerňovať.

Našim hosťom je Tomáš Jucha. Tomáš je riaditeľ odboru digitálnych polík a medzinárodnej spolupráce na Ministerstve pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR, kde sa venuje nastavovaniu politík jednotného digitálneho trhu, rozvoju medzinárodnej spolupráce v digitálnej agende, ako aj podpore digitálnej ekonomiky a dátového hospodárstva. Usiluje sa o nastavenie  regulácie disruptívnych technológií ako je umelá inteligencia alebo supervýkonné počítanie, nastaveniu zodpovedného a pre spoločnosť a jednotlivca prospešného procesu digitálnej transformácie Slovenska a o rozvoj digitálnych zručností. V rámci toho sa zaujíma o vytváranie  strategických partnerstiev medzi verejnou správou, súkromným sektorom a akademickou obcou s cieľom posilniť inovatívny ekosystém a odborné kapacity na Slovensku.

Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.

O podcaste E-tika

Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.

Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Predchádzajúce diely

Táto séria

Predchádzajúca séria

Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.