Prezidentská návšteva v KInITe

4. októbra 2022 navštívila náš inštitút prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Potešilo nás, že si vo svojom nabitom programe našla čas a prijala naše pozvanie. Táto návšteva bola pokračovaním pôsobenia expertov KInIT, ktorí sprevádzali pani prezidentku na troch oficiálnych zahraničných delegáciách. Tento rok boli naše kolegyne Viera Rozinajová a Mária Bieliková na štátnych návštevách v Taliansku, Švajčiarsku a Grécku a Severnom Macedónsku

Naša zakladateľka Mária Bieliková a traja výskumníci mali možnosť predstaviť pani prezidentke našu víziu prepájania firiem s excelentnou vedou a cirkulácie talentu. Predstavili sme naše oblasti výskumu, hlavnú pozornosť sme venovali našim európskym výskumným grantom, spoluprácam s priemyslom a výstupom s najväčším dosahom. Ukázali sme, ako náš výskum využíva umelú inteligenciu na riešenie problémov, ako sú dezinformácie v online svete, spracovanie slovenského jazyka alebo rastúce náklady na energiu. Pani prezidentka prejavila veľký záujem o všetky prezentované témy.

Naši odborníci poukázali aj na význam spolupráce medzi priemyslom a akademickou obcou, ktorá je jednou z kľúčových hodnôt nášho inštitútu. Po krátkej prezentácii sme mali  možnosť pýtať sa pani prezidentky otázky. Zaujímalo nás napríklad, ako sa vyrovnáva s nenávistnými prejavmi  na internete. 

Pani prezidentka však prejavila ochotu a záujem aj tým, že sa nás pýtala na výzvy, ktorým KInIT čelí. Napríklad ju zaujímalo aj to, prečo sa naši výskumníci rozhodli zostať na Slovensku, alebo či bol KInIT dôvodom ostať alebo prísť do Bratislavy.

Návšteva pani prezidentky bola obrovskou dávkou motivácie a energie pokračovať v našej práci  vytvoriť zo Slovenska priestor pre excelentný výskum a inovácie.

Radi by sme sa poďakovali nášmu partnerovi HB Reavis za poskytnutie krásneho priestoru na túto výnimočnú príležitosť.