Čo je
lorAI – KInIT vstupuje do novej éry
KInIT získal projekt v prestížnej schéme Horizon Europe, v ktorom bude mať príležitosť výrazne posilniť výskum umelej inteligencie na Slovensku v prepojení na všetky sektory – akademický, podnikateľský, neziskový a verejný, a so silným zapojením etických aspektov výskumu a vývoja AI.
KInIT už takmer päť rokov reprezentuje kvalitný slovenský výskum v oblasti umelej inteligencie na Slovensku v prepojení na špičkové vedecké inštitúcie v zahraničí. Inštitút vznikol a rozvíja sa vďaka silnému akademickému tímu a inovatívnym firmám ako sú ESET, Tatra banka, Innovatrics, Seesame a Softec a ďalšie, ktoré prostredníctvom podpory nezávislého výskumu v AI prispievajú k silnejšiemu Slovensku.

Projekt lorAI – Low Resource AI, predstavuje ďalšiu investíciu do nezávislého výskumu a rozvoja dôveryhodnej umelej inteligencie na Slovensku prostredníctvom Európskej výskumnej agentúry, slovenských firiem, primárne ESETu, a slovenskej vlády cez komplementárne financovania. Vďaka projektu KInIT dostáva možnosť intenzívne rozvíjať svoje aktivity ako centrum excelentnosti pre umelú inteligenciu. Projekt prepája vedeckú zvedavosť, biznis a spoločenskú zodpovednosť, aby Slovensko využilo umelú inteligenciu pre lepší život každého.

lorAI podporí výskum umelej inteligencie (AI) s obmedzenými zdrojmi, čo dnes predstavuje globálnu výzvu dôležitú najmä pre menšie krajiny. Týka sa aplikácií umelej inteligencie, pre ktoré máme málo dát, označkovaných dát alebo výpočtovej kapacity. Príkladom je slovenčina, ktorí patrí medzi jazyky s nedostatočným množstvom textových zdrojov pre vývoj kvalitných aplikácií. Výsledkom aktivít v projekte lorAI a aktivít centra excelentnosti KInIT bude umelá inteligencia, ktorá je dostupnejšia (pre biznis, priemysel a celú spoločnosť), a zároveň udržateľnejšia.
“Za týmto projektom stojí úsilie tímu KInIT, ktorý rozvíja excelentnú vedu s podporou inovatívnych firiem a spoluprácou s desiatkami partnerov v zahraničí. lorAI je pre Kempelenov inštitút novým impulzom na zlepšovanie sa, škálovanie jeho aktivít, prepájanie sektorov, a tiež prilákanie a udržanie talentu na Slovensku. Máme ambíciu vytvoriť aj s pomocou našich zahraničných partnerov v projekte fungujúci model výskumu a transferu poznatkov aj pre ďalšie výskumné organizácie na Slovensku a v strednej Európe.” hovorí Mária Bieliková, generálna riaditeľka KInIT.
KInIT dlhodobo spolupracuje s prestížnymi európskymi inštitúciami a aj konzorcium tohto projektu spája špičkových výskumníkov z viacerých krajín. Patria medzi nich odborníci z nemeckého centra pre výskum umelej inteligencie (DFKI), experti na digitálny obsah z centra ADAPT združujúceho sedem univerzít v Írsku, ako aj výskumný tím z gréckeho inštitútu CERTH. Toto prepojenie prinesie na Slovensko know-how zo zahraničia a tiež možnosť zdieľať osvedčené prístupy a skúsenosti.

“Výskum v projekte lorAI prinesie pokrok vo vývoji veľkých jazykových modelov pre slovenčinu, zlepšenie overovania faktov a auditu sociálnych sietí, či optimalizáciu spotreby energie z udržateľných zdrojov. Projekt zároveň kladie dôraz i na etickú stránku využívania moderných technológií,” dodáva Michal Kompan, vedecký riaditeľ KInIT.
Projekt lorAI predstavuje jedinečnú príležitosť pre rozvoj umelej inteligencie na Slovensku, prepojene akadémie a priemyslu, a posilnenie jeho postavenia v rámci európskej i svetovej vedeckej siete. Je to zatiaľ najväčší európsky projekt v oblasti umelej inteligencie koordinovaný slovenskou inštitúciou. Slovensko získa na šesťročný projekt 10.9 mil Eur z Európskej výskumnej agentúry, povinné spolufinancovanie zabezpečuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.



Projekt odštartovalo podujatie, ktoré sa uskutočnilo 20. mája 2025 v co-workingovom priestore Spot. Stretli sa tu osobnosti z akademického, podnikateľského, neziskového a verejného sektora. Atmosféra dôvery a spolupatričnosti len potvrdila, že máme spoločný cieľ: budovať AI, ktorá je etická, dostupná a vytvorená pre ľudí.
