E-tika podcast – dve série otvoreného dialógu o etike v digitálnom priestore

V podcaste E-tika sme si dali za cieľ otvoriť témy sociálneho vplyvu digitálnych technológií. Počas dvoch sérií sme sa spolu s našimi hosťami pýtali, kde vidia hranice, kam by sme ešte mali zájsť pri vývoji a zavádzaní nových technológií, najmä tých inteligentných. Alebo – kde vidia prekročenie tejto červenej čiary a prečo to považujú za nesprávne.

Snažili sme sa s našimi hosťami viesť otvorený dialóg a umožniť im vyjadriť svoje názory a postoje k otázkam etiky v digitálnom priestore.

V dnešnom podcaste sa však karta trochu obracia. Tentoraz dostanú priestor naši moderátori, aby nám povedali, čo im tento podcast priniesol, prípadne ktoré témy, o ktorých sme tu hovorili, najviac rezonovali.

V dnešnom diely sa dozviete:

  • Ako podcast E-tika posunul ich myslenie za hranice toho, čo je správne a čo je dobré, pokiaľ ide o vývoj inteligentných technológií.
  • Či na konci podcastu E-tika zostalo niečo, čo je potrebné zdôrazniť.
  • Ako sa zmenilo ich vnímanie etiky v súvislosti s umelou inteligenciou a inými modernými technológiami.
  • V tomto vianočnom špeciáli budeme hovoriť o tom, čo nám podcast E-tika dal, čo sme mu dali my a o všetkých veciach, ktoré ste vždy chceli vedieť, ale báli ste sa spýtať.

Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.

O podcaste E-tika

Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.

Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Predchádzajúce diely

Táto séria

Predchádzajúca séria

Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.