Čo je
V ČR už funguje centrum na overovanie faktov, KInIT je jeho súčasťou
Medzinárodný projekt CEDMO (Central European Digital Media Observatory), ktorý koordinuje Fakulta sociálnych vied Karlovej univerzity (FSV UK) v Prahe, spustil na začiatku októbra svoju činnosť s cieľom odhaľovať, skúmať a znižovať šírenie tzv. informačných porúch vrátane dezinformácií.
S partnermi z ČR, Slovenska, Poľska a odborníkmi z Francúzska a Grécka sa tak CEDMO začlenilo do siete prestížnych európskych interdisciplinárnych centier. TASR o tom informovala FSV UK.
Cieľom projektu CEDMO je zrýchliť a zefektívniť overovanie faktov (tzv. fact-checking) s využitím umelej inteligencie.
Ako pomáha umelá inteligencia
“Overovanie zahŕňa množstvo časovo náročných krokov, ako napríklad monitorovanie online priestoru a identifikáciu potenciálne falošných správ, ktoré môžu mať zásadný negatívny vplyv na spoločnosť,” uviedla Mária Bieliková, koordinátorka technickej časti projektu a generálna riaditeľka slovenského Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT) v tlačovej správe.
Ako ďalej vysvetlila, umelá inteligencia dokáže zásadne pomôcť ľuďom overujúcim fakty napríklad tak, že im odporučí obsah, ktorého pravdivosť má význam skúmať. “Je to dôležité najmä pre správy, ktoré majú potenciál rýchlo sa šíriť a zasiahnuť veľké množstvo ľudí,” doplnila.
KInIT spoločne s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) ďalej navrhuje metódy a nástroje, ktoré podporia a zefektívnia každodennú prácu overovateľov faktov.