Ivan Srba je finalistom v ESET Science Award

S obrovskou radosťou oznamujeme, že Ivan Srba sa stal finalistom v kategórii ‚Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov‘ v rámci ESET Science Award. Toto ocenenie je považované za najprestížnejšie vedecké ocenenie na Slovensku.

Piaty ročník ESET Science Award na tému „Veda bez hraníc“ vyzdvihuje výnimočné vedecké osobnosti. Iniciatívu organizuje nadácia ESET v spolupráci s významnými vedeckými inštitúciami a zahraničnými ambasádami na Slovensku. 

Organizátori vyhlásili tohtoročných finalistov, z ktorých bude neskôr medzinárodná komisia, na čele s nositeľom nobelovej ceny Michelom Mayerom, vyberať troch laureátov.  

Sme neskutočne hrdí a vďační, že jeden z finalistov je práve náš výskumník Ivan Srba. Ivan sa špecializuje na umelú inteligenciu, strojové učenie a spracovanie prirodzeného jazyka. V rámci svojho výskumu sa Ivan venuje jazykovým modelom umelej inteligencie, ako je ChatGPT, a ich vplyvu na šírenie dezinformácií. 

Hlavným cieľom Ivanovho výskumu je obmedziť šírenie nepravdivých informácií na sociálnych sieťach. Jeho výskum prispel k vytvoreniu globálnej databázy na overovanie faktov, ktorá umožňuje fakt-checkerom vkladať príspevky vo svojich materinských jazykoch (vrátane slovenčiny) a vyhľadávať podobné príspevky, ktoré už boli overené, aj v iných jazykoch. Tento výskum je veľmi významný, pretože môže prispieť k riešeniu kľúčových otázok týkajúcich sa regulácie obsahu na sociálnych sieťach.

Ivan momentálne pracuje na nástroji, ktorý analyzuje online obsah a následne poskytuje vyhodnotenie jeho dôveryhodnosti. Takto môže pomôcť fakt-checkerom rozhodnúť, či je text vhodný na overenie pravdivosti. Zároveň signalizuje novinárom, že článok nemusí byť spoľahlivým zdrojom informácií.

Okrem snahy o zastavenie šírenia dezinformácií chce Ivan pomáhať novinárom tým, že ich vzdeláva o možnostiach využitia najnovších technológií umelej inteligencie, vrátane už spomínaných jazykových modelov, pre efektívnejšiu a dôveryhodnešiu tvorbu obsahu. 

Pozrite si krátke video o Ivanovej práci:

Mená laureátov ocenenia budú vyhlásené 12. októbra 2023 o 20:10 v rámci slávnostného galavečera, ktorý bude naživo vysielaný na RTVS 2. 

Ivan, držíme ti palce! Želáme ti veľa šťastia a veríme, že vo svojom odbore dosiahneš ešte veľa významných úspechov.