Spoločenské predsudky v slovenskej AI

Umelá inteligencia (AI) čoraz viac zasahuje do našich životov. To otvára otázky o spravodlivosti a férovosti tejto technológie voči rôznym spoločenským skupinám.

V KInITe sa tejto téme aktívne venujeme, preto chceme odbornej i širokej verejnosti predstaviť výsledky nášho výskumu, ktorý bol realizovaný v rámci projektu Spoločenské predsudky v slovenskej AI. Tento projekt bol zameraný na problém rodových predsudkov v systémoch umelej inteligencie pracujúcich so slovenčinou. Náš tím skúmal stereotypy a diskriminačné formy správania, ktoré sa objavujú v systémoch na strojový preklad, rozpoznávanie reči, či v momentálne populárnych jazykových modeloch. 

Pozývame Vás na podujatie, ktoré sa uskutoční v stredu 18. októbra 2023. Predstavíme hlavné zistenia nášho projektu a odprezentujeme, aké formy predsudkov sa v slovenskojazyčných AI systémoch objavujú, aké sú silné a čo s tým vieme robiť. 

Výskumník Miro Dudík vystúpi ako hosť so svojou prednáškou na tému Putting AI Fairness Research into Practice. Miro Dudík je Senior Principal Researcher v Microsoft Research Labs. Získal doktorát na Princeton univerzite v roku 2007. Je autorom nástroja Fairlearn, ktorý sa používa na vyhodnocovanie a zlepšovanie férovosti v modeloch strojového učenia. 

Na záver programu nás čaká expertná panelová diskusia s Marianou Szapuovou, Veronikou Koišovou, Štefanom Oreškom a Mariánom Šimkom, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy cez Slido #AIpredsudky. 

Program:

  • 14:30-14:35 Privítanie
  • 14:35-15:45 Predstavenie projektu Spoločenské predsudky v slovenskej umelej inteligencii – _Slido #AIpredsudky
  • 15:45-16:30 Prednáška Putting AI Fairness Research into PracticeMiro Dudík
  • 16:30-16:45 Prestávka
  • 16:45-17:30 Panelová diskusia O rodových predsudkoch a férovej umelej inteligencii – – _Slido #AIpredsudky

Podujatie bude prebiehať v slovenčine, s výnimkou prednášky Mira Dudíka, ktorá bude v anglickom jazyku.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť tu:


Projekt vznikol vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku.