Čo je
O dátach a ľuďoch
Séria 2, diel 5 – Naše životy určujú dáta. Riadi sa nimi sociálny, či finančný systém, prioritizuje doprava, rozdeľuje zdravotná starostlivosť.
Ale zásobujú sa nimi aj algoritmy, ktoré triedia novinky na našej obľúbenej sociálnej sieti, či zobrazujú reklamy na webových stránkach, ktoré navštivime. Dáta sú novou ropou digitálnej spoločnosti. A to vyvoláva mnohé nádeje, ale aj obavy. O súčasných systemoch umelej inteligencie sa zvykne hovoriť ze dokážu byť len také dobré ako data, ktorými ich nakŕmime.
Jedným z najdôležitejších zdrojov dat sme aj my sami, ľudia. Človek je nielen ten kto dáta využíva, ale aj ich cenným zdrojom. V dnešnom diele nášho podcastu sa pozrieme na to:
- prečo je ludský dohľad nad spracovanim dat stále dôležitý,
- a prečo je rovnako dôležité aby sme pri ich zbere a spracovaní boli čo najviac transparentní voči ostatným ľuďom.
Rozprávame sa o umelej inteligencii, dátach s ktorými pracuje a o tom, ako a prečo ešte stále potrebuje pre svoje fungovanie aj nás, ľudí.
Našim hosťom je Jakub Šimko. Jakub je výskumníkom Kempelenovho Inštitútu Inteligentných Technológií, kde vedie tím zameraný na analýzu dát z obsahu a správania používateľov na webe.
Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.
O podcaste E-tika
Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.
Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Predchádzajúce diely
Táto séria
- Diel 1: Život v dezinformačných bublinách
- Diel 2: Čo robiť, keď má AI predsudky
- Diel 3: Transhumanizmus
- Diel 4: Ako regulovať digitálne technológie
Predchádzajúca séria
Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.