Matúš Mesarčík v médiách: Etika a regulácia umelej inteligencie

Ako sa technológie umelej inteligencie rozvíjajú, narastajú aj obavy ohľadom ich etickej stránky. Aby sme predišli potenciálnym škodám, ktoré môžu tieto systémy zapríčiniť, musíme zabezpečiť, aby sa vyvíjali a používali zodpovedným a etickým spôsobom. 

Matúš Mesarčík je výskumník, ktorý sa špecializuje na etiku umelej inteligencie, reguláciu nových technológií a ochranu súkromia a dát. Vďaka jeho rozsiahlym znalostiam bol pozvaný do niekoľkých relácií, kde sa zaoberal právnou stránkou umelej inteligencie. 

Kľúčové výbory Európskeho parlamentu nedávno prijali dôležité opatrenia týkajúce sa návrhu zákona o umelej inteligencii. V relácii AKTUÁLNE :24 na RTVS sa Matúš venoval otázkam regulácie umelej inteligencie. Diskutoval napríklad o tom, ako sa prijaté predpisy stavajú k obsahu vytvorenému umelou inteligenciou a či legislatíva efektívne zvládne všetky súvisiace riziká. Matúšov výstup nájdete v nahrávke epizódy od 14 minúty 30 sekundy. 

Kde všade v bežnom živote využívame umelú inteligenciu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali? V relácii Interview :24 Matúš hovoril o rizikách a výhodách umelej inteligencie. V zaujímavej diskusii spomenul aj odporúčania pre jej používanie, vyvrátil bežné mýty a vysvetlil, prečo môže byť nadmerná závislosť od umelej inteligencie problém.

Počas rozhovoru v relácii „Raňajky“ na TA3 sa Matúš venoval budúcnosti áut poháňaných umelou inteligenciou. Počas debaty prenikol aj do právnych otázok spojených s implementáciou umelej inteligencie, venoval sa aj problematike automatizovaných vozidiel a potrebou ľudského dohľadu nad umelou inteligenciou.

Regulácia umelej inteligencie bola predmetom aj v podcaste eNkonomika. Vypočujte si diskusiu o tom, prečo na zodpovedné používanie umelej inteligencie potrebujeme súbor pravidiel. Matúš nezabudol spomenúť ani dôležitosť orgánov, ktoré musia dodržiavanie týchto pravidiel zabezpečiť.

Umelá inteligencia nepochybne ponúka veľa výhod. Prináša so sebou však aj určité riziká, na ktoré by sme mali byť pripravení. V rádio relácii „Z prvej ruky“ sa Matúš zaoberal rizikami, ktoré umelá inteligencia predstavuje pre oblasti medicíny a vzdelávania. Zaoberal sa aj vplyvom umelej inteligencie na šírenie dezinformácií a európskymi reguláciami na riešenie tejto výzvy.