E-tika podcast: Dva roky s E-tikou

V podcaste E-tika sme si dali za úlohu otvoriť témy spoločenských dopadov digitálnych technológií. Počas uplynulých dvoch sezón sme sa spoločne s našimi hosťami pýtali, kde vidia hranice toho, kam by sme ešte pri vývoji a nasadzovaní nových technológií a predovšetkým tých inteligentných mali zájsť. Prípadne kde vidia prekročenie tejto červenej čiary a prečo ho považujú za nesprávne. Snažili sme sa s nimi viesť otvorený dialóg a umožniť im prejaviť svoje názory a postoje k témam etiky v digitálnom priestore.

V dnešnom diele sa však karta trocha obráti. Tentoraz dostanú priestor naši moderátori, aby nám povedali, čo priniesol tento podcast im, prípadne ktoré témy o ktorých sme tu hovorili v nich najviac zarezonovali. 

V dnešnom diele sa dozviete:

  • Ako podcast E-tika posunul ich premýšľanie nad tým, čo je správne a čo je dobré s ohľadom na vývoj inteligentných technológií. 
  • Či ostalo niečo nedopovedané, čo treba na záver podcastu E-tika zdôrazniť. 
  • Ako sa zmenilo ich vnímanie etiky vo vzťahu k AI a iným moderným technológiám. 

V tomto vianočnom špeciále sa budeme baviť o tom, čo nám E-tika podcast dal, čo sme my dali jemu a o všetkých tých veciách, ktoré ste ešte chceli vedieť, ale hanbili ste sa nás opýtať.

O podcaste E-tika

Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.

Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Predchádzajúce diely

Táto séria

Predchádzajúca séria

Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.