Čo je
Rodičovstvo v digitálnom veku
V našom podcaste často hovoríme o tom, že digitálne technológie prinášajú so sebou množstvo pozitívnych zmien ale aj mnohé nezanedbateľné riziká.
Napríklad vďaka systémom umelej inteligencie sme schopní robiť rýchlejšie, presnejšie a kvalifikovanejšie rozhodnutia. Na druhej strane sa ich pričinením dajú odhaliť a zneužiť rôzne ľudské zraniteľnosti alebo oslabiť práve naša schopnosť samostatne sa rozhodovať. To platí dvojnásobne v prípade zraniteľných skupín, akými sú napríklad deti a mladí ľudia.
V dnešnom diely sa dozviete:
- kde všade digitálne technológie a umelá inteligencia pomáhajú nám a našim deťom, ale aj to kde by sme ich prítomnosť mali radšej obmedziť,
- čo robia online platformy správne a kde sa voči mladým užívateľom nesprávajú celkom korektne,
- akú miery zodpovednosti za budúcnosť našich detí nesieme na svojich pleciach a aká je úloha rodiča v digitálnej dobe.
Našim hosťom je Andrea Cox. Andrea je školiteľkou tém bezpečného internetu pre rôzne významné inštitúcie ako Ministerstvo vnútra SR, Iuventa – Slovenský inštitút mládeže alebo Google Slovensko. Vedie občianske združenie Digitálna inteligencia – digiQ, ktorého cieľom je poukázať na to, že uvedomelým a aktívnym prístupom pri ich používaní môžu byť technológie a internet dobrým nástrojom pre človeka. Je vyštudovanou pedagogičkou, no svoj kariérny život strávila medzi štátnou správou a tretím sektorom budovaním administratívnych štruktúr a silnej občianskej spoločnosti. A okrem toho je matkou 14-ročnej dcéry.
Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.
O podcaste E-tika
Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.
Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Predchádzajúce diely
Táto séria
- Diel 1: Život v dezinformačných bublinách
- Diel 2: Čo robiť, keď má AI predsudky
- Diel 3: Transhumanizmus
- Diel 4: Ako regulovať digitálne technológie
- Diel 5: O dátach a ľuďoch
Predchádzajúca séria
Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.