Na Slovensku vzniká unikátne riešenie na boj s dezinformáciami

Bratislava, 25.4.2022 – Silu, škodlivosť a hlavne dopady dezinformácií v online prostredí bolo možné vidieť počas pandémie COVID-19 či v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Aj podľa amerického portálu statista.com zameraného na štatistiky, takmer polovica užívateľov sociálnych sietí hovorí, že vidí falošné správy aspoň raz denne. Výnimkou nie sú ani lokálne online platformy. Aj preto sa úspešný slovenský technologický startup SimpliCity, ktorý pred niekoľkými mesiacmi expandoval do USA, rozhodol spojiť svoje sily s Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií v boji proti šíreniu fake news. Začali spoločne pracovať na unikátnej technológii, ktorá má za cieľ odhaľovať a následne obmedzovať šírenie dezinformácií. Spoločne veria, že toto riešenie bude mať zásadný význam pre budúcnosť online komunikácie ako takej.

Každá online komunita, ktorá má obsah vytvorený používateľmi, je v konečnom dôsledku náchylná na škodlivý obsah, virtuálne online komunity nie sú výnimkou. „V dnešnom online svete je veľmi dôležité, odkiaľ čerpáme informácie a ako sa firmy a sprostredkovatelia informácií chránia proti prípadným klamlivým, zavádzajúcim informáciám či negatívnemu kontentu,“ hovorí  Andrej Krúpa, spoluzakladateľ technologickej platformy SimpliCity. Cieľom tejto platformy je efektívna komunikácia miest s občanmi, teda zjednotenie komunít, organizácií a obyvateľov do jednej aplikácie, aby online sprostredkúvali relevantné miestne informácie.

V súčasnosti online platformu využíva už viac ako 25 miest v Spojených štátoch amerických. Okrem iného aj väčšie mestá, ako napríklad San Leandro, Santa Maria, Sacramento v Kalifornii, ale aj Oakland pri San Franciscu, kde žije približne 450 tisíc ľudí. Veľké mestá, ako napríklad Miami v USA, zaujíma, ako bude chránený obsah informácií na platforme, preto sme sa rozhodli spojiť s inštitútom KInIT, ktorý má bohaté skúsenosti s bojom proti dezinformáciám,“ hovorí druhý zo zakladateľov SimpliCity Juraj Gago.

Výskumníci pôsobiaci v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií  (KInIT) sa témou boja proti  dezinformáciám začali zaoberať ešte predtým, ako ľudia či odborníci na Slovensku začali o tejto téme intenzívne hovoriť. V súčasnosti pracujú na viacerých súvisiacich projektoch, okrem iného aj na riešení pre fact-checkerov v rámci európskeho projektu CEDMO, ktorého cieľom je zrýchliť a zefektívniť overovanie faktov s využitím umelej inteligencie. Na báze umelej inteligencie a múdrosti davu – teda kombinácie dobrých moderačných procesov – by mala pracovať aj pripravovaná technológia v spolupráci s online platformou SimpliCity. 

„Pracujeme na sofistikovaných procesoch moderovania, ktoré budú moderátori efektívne využívať aj prostredníctvom funkcie podávania správ. Používatelia budú môcť nahlásiť obsah, ktorý považujú za nevhodný,“ hovorí Jakub Šimko, KInIT. „Zároveň vytvárame aj automatické detekčné mechanizmy škodlivého správania a obsahu, ktoré pomôžu moderátorom zamerať sa na kritický obsah.“ 

Obaja partneri očakávajú funkčný prototyp riešenia už v krátkej budúcnosti. „Sme radi, že nielen verejné inštitúcie, ale aj spoločnosti si začínajú uvedomovať potrebu identifikovať a riešiť škodlivý obsah a my tak máme príležitosť podieľať sa na vytvorení bezpečného komunikačného priestoru pre lokálne komunity,“ hovorí Jakub Šimko. Prototyp novej technológie by mal byť nasadený  a testovaný vo viacerých mestách, aj v USA, už tento rok. „Problém prebytku škodlivých informácií spôsobuje celkovo chaos vo svete. Preto verím, že práve toto riešenie môže mať pozitívny a prevratný dopad na budúcnosť prijímania a šírenia informácií v online prostredí,“  dodáva Andrej Krúpa.