KInIT na Európskej noci vedy 2024

Stará tržnica v Bratislave sa 27. septembra stala domovom vedy počas podujatia Európska noc vedy. Ide o najväčší festival vedy na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom spája výskumníkov a inovátorov s verejnosťou. Festival sa tradične koná posledný septembrový piatok v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a ďalších sprievodných lokalitách. Celodenný program ponúka sériu vedeckých prezentácií, diskusií, workshopov a ďalších aktivít.

Sme vďační, že sa rok čo rok môžeme zúčastniť tohto podujatia a vždy sa výborne bavíme! Aj tento rok bol KInIT aktívnou súčasťou programu na hlavnom pódiu. Náš výskumník a vedúci tímu NLP Marián Šimko otvoril podujatie prednáškou o chatbotoch a vývoji umelej inteligencie. Počas jeho vystúpenia hovoril aj o nástrahách pri využívaní chatbotov. Okrem toho spomenul aj problém šírenia dezinformácií na sociálnych sieťach a stratégie, ako sa im vyhnúť.

Jednou z priorít nášho inštitútu je aj vzdelávanie mladých ľudí v oblasti moderných technológií a systémov umelej inteligencie. Preto nás potešilo, že publikum tvorili najmä študenti, ktorí vytvorili veselú  a inšpiratívnu atmosféru. Ďakujeme im za aktívnu účasť počas celej prednášky.

O umelej inteligencii sme sa rozprávali aj mimo pódia, naša výskumníčka Andrea Hrčková zorganizovala pre návštevníkov workshop kritického myslenia. Pripravili sme si výzvu, s ktorou sa profesionálni fact-checkeri stretávajú každý deň: “Je tento článok pravdivý? V čom sa mýli?” Všetci účastníci pracovali v tímoch a na hodnotenie používali veľké jazykové modely. Táto interaktívna aktivita viedla k analýze výsledkov pomocou nástroja pre profesionálnych fact-checkerov.

Stánok KInITu naplnil výskumnícky duch a ponúkol návštevníkom možnosť preskúmať a vyskúšať si širokú škálu našich aktivít, ako napríklad: slovnú hru: HádAI, nástroj na automatické dopĺňanie diakritiky pomocou umelej inteligencie Diakritikovač, nástroj na vyhľadávanie už overených faktov Fact-checker finder, detektor generovaného textu alebo nástroj na vytvorenie príspevku na sociálnych sieťach z výskumného článku Quickrepost. Nadšencov AI zaujímalo aj to, aké je to pracovať v našom inštitúte, možnosti stáží a informácie o našich európskych projektoch.

Európska noc výskumníkov je skvelým priestorom na odprezentovanie našich výskumných projektov. Naši výskumníci hovorili o ich prelomových objavoch v týchto projektoch:

  • CEDMO 2.0 využíva umelú inteligenciu na riešenie informačného chaosu v Českej republike, Poľsku a na Slovensku.
  • AI-Auditology, ktorého cieľom je vytvoriť výkonný nástroj na monitorovanie a vyhodnocovanie toho, ako sociálne médiá spracúvajú škodlivý obsah.
  • AI-CODE vyvíja ekosystém pokročilých nástrojov založených na umelej inteligencii, ktoré pomáhajú mediálnym profesionálom orientovať sa a prosperovať v digitálnom veku.
  • Vera.ai sa zameriava na boj proti falošným informáciám tým, že sa orientuje na rôzne druhy obsahu s veľkým dôrazom na kontext a vzťahy medzi nimi.
  • Projekt VIGILANT využíva metódy zberu údajov a analýzy webového obsahu na báze umelej inteligencie na podporu policajných orgánov pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s dezinformáciami.
  • Eyes4ICU je doktorandská sieť siedmich univerzít a výskumných inštitúcií, ktorá školí 12 doktorandov.
  • Náš projekt Hopero.ai podporuje digitálnu transformáciu slovenských podnikov prostredníctvom technológií umelej inteligencie.
  • ExU je iniciatíva zameraná na vývoj modelov založených na umelej inteligencii na analýzu a riešenie online dezinformácií vo viacerých jazykoch.
  • ALFIE sa venuje skúmaniu otázok súvisiacich s vývojom a nasadením pokročilých systémov AI s dôrazom na automatizované strojové učenie (AutoML) a jeho vplyv na rôzne oblasti života.
  • Cieľom inovatívneho medzinárodného projektu V4Grid je optimalizovať využívanie energie uloženej v batériách elektrických vozidiel pre služby typu V2X, čím prispieva k udržateľnejšiemu a efektívnejšiemu energetickému ekosystému.
  • DisAI posilňuje vedeckú excelentnosť KInITu v oblasti umelej inteligencie a jazykových technológií na boj proti dezinformáciám.
  • AI4Europe je jednotná platforma na podporu európskeho akademického a priemyselného výskumu v oblasti umelej inteligencie.

Organizátorom ďakujeme za podporu vedy a výskumu na Slovensku a všetkým návštevníkom za ich záujem o našu prácu. Už teraz sa nevieme dočkať, ako spolu oslávime Európsku noc vedy opäť o rok!