Firma AI:Dental získala cenu AI Awards: Dôveryhodná AI

30. júna sa na Tyršovom nábreží uskutočnilo vyhlásenie výsledkov prvého ročníka ceny AI Awards: Dôveryhodná AI. Podujatie organizovali Európske centrum digitálnych inovácií – HOPERO a CERAI (Stála komisia pre etiku a reguláciu umelej inteligencie).Ocenenie bolo udeľované firmám, ktoré vyvíjajú a nasadzujú systémy umelej inteligencie zodpovedne a s ohľadom na princípy dôveryhodnej AI.  

Titul laureáta ocenenia AI Awards 2024 získala firma AI:Dental, ktorá vytvorila nástroj, ktorý pomáha stomatológom pri interpretácii RTG snímok.

Zdroj: Forbes

Porota sa rozhodla udeliť aj špeciálnu cenu AI Awards 2024, ktorú získala firma TrollWall za ich ochranný štít online komunikácie, ktorý automaticky identifikuje a skrýva toxické a vulgárne komentáre na sociálnych sieťach. 

Zdroj: Forbes

Výber finalistov bol náročný, pričom medzi finalistami boli aj spoločnosti Innovatrics, Powerful Medical a Gerulata. Každý projekt hodnotila odborná porota zložená z členov Hopero a CERAI.

Dôveryhodná AI predstavuje dôležitý krok smerom k technológiám, ktoré sú vyvíjané zodpovedným spôsobom. AI Awards: Dôveryhodná AI oceňuje iniciatívy, ktoré sa touto cestou uberajú. Som presvedčená, že scitlivovanie smerom k etike a hodnotám v prepojení na umenie pomôže k lepšiemu svetu. Aj preto je s ocenením spojené aj jedinečné umelecké dielo vytvorené sochárom a maliarom Milanom Lukáčom” povedala naša zakladateľka Mária Bieliková, ktorá je zároveň aj predsedníčka CERAI.

Zdroj: Forbes

Kritéria pre dôveryhodnú AI zahŕňajú ľudský dohľad, zodpovednosť, transparentnosť, spoľahlivosť, spravodlivosť, spoločenské a environmentálne dopady, a ochranu súkromia. 

Bližšie informácie nájdete v dokumente „Etické usmernenia pre dôveryhodnú umelú inteligenciu a „Assessment List for Trustworthy AI„. Slovenské firmy môžu svoje AI riešenia preveriť v rámci projektu Hopero.

Prvý ročník ocenenia ukázal množstvo inovatívnych firiem a tešíme sa na ďalšie ročníky, ktoré prinesú nové témy prepojené s umelou inteligenciou.