Čo je
E-tika podcast – Transhumanizmus
Séria 2, Diel 3 – Transhumanizmus je myšlienkový smer, ktorý už dávnejšie odrástol z obskúrnosti akademických kabinetov. Dnes ho už môžeme považovať nielen za filozofické hnutie, ale aj za prúd aktivizmu korešpondujúci s konkrétnymi cieľmi, víziami a postupmi smerom k rozvoju a vylepšovaniu ľudských bytostí.
Transhumanizmus má veľa odtieňov, spája ich však snaha robiť našu existenciu znesiteľnejšou. Pre dosiahnutie tohto cieľa navrhuje uplatniť rôzne kultúrne, spoločenské, a predovšetkým technologické nástroje, z ktorých biotechnológie, medicínske technológie a umelá inteligencia sú asi najviac skloňované. V dnešnom diele sa dozviete:
- Či je podľa transhumanistov možné aj morálne vylepšovanie človeka.
- Prečo nie je dobrý nápad riešiť naše citové problémy biochemickými akcelerátormi.
- Aký je z pohľadu transhumanizmu vzťah medzi umelou inteligenciou a človekom.
- Či by sme sa mali usilovať o život po živote technologickými prostriedkami.
Našim hosťom je Martin Farbák. Martin pôsobí ako doktorand na Katedre filozofie a dejín filozofie na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojom výskume sa zaoberá aktuálnou problematikou transhumanizmu a jeho víziami biochemického vylepšovania človeka. Podnetom k štúdiu mu bola jeho osobná skúsenosť s prácou s mentálne postihnutými ľuďmi a hľadanie odpovede na otázku, čo je ľudská prirodzenosť
The podcast is in Slovak.
Zhrnutie epizódy v angličtine si môžete prečítať tu.
O podcaste E-tika
Digitálne a informačné technológie nám zlepšujú a zjednodušujú život. Ale vyvolávajú aj nové spoločenské otázky a výzvy. Pýtame sa, čo z toho, čo je technicky možné, je aj dobré? Stáva sa, že nejakú technológiu vypustíme von a až potom objavujeme jej dopady na ľudí a spoločnosť. Ale to môže byť už príliš neskoro. Podcast E-tika je pásmo rozhovorov o digitálnych technológiách a ich spoločenskom a etickom rozmere.
Podcast E-tika pripravilo multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Predchádzajúce diely
Táto séria
Predchádzajúca séria
Ak vás téma zaujíma, môžete si vypočuť aj diely predchádzajúcej série.