Ako začalo dlhodobé partnerstvo medzi KInITom a ZSE?

KInIT nedávno oslávil 3 roky spolupráce so spoločnosťou ZSE ako jednou z prvých spoločností, s ktorými nadviazal dlhodobú výskumnú spoluprácu. Naša cesta začala výskumným projektom zameraným na disagregáciu spotreby elektrickej energie v domácnostiach. Cieľom bolo analyzovať bežné dáta o spotrebe elektriny a poskytnúť domácnostiam prehľad o podiele spotreby jednotlivými spotrebičmi. V rámci pravidelných stretnutí v tvorivej atmosfére sme riešili rôzne aspekty problému, čo viedlo k návrhu metód na disagregáciu spotreby vybraných typov spotrebičov. Spolu s expertnými odhadmi sme vyvinuli nástroj na disagregáciu a vizualizáciu spotreby.

Naša spolupráca sa neobmedzila len na tento projekt. Spoločne sme sa zapájali do podávania európskych grantových projektov, pričom vízia udržateľnej energetiky nás priviedla k návrhom, ako efektívnejšie využívať energiu z obnoviteľných zdrojov a podporovať stabilitu siete.

Jedným z úspechov je projekt programu Interreg – Visegrad Group for Vehicle to Grid (V4Grid), ktorý sme získali v spolupráci s ďalšími partnermi z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska. Tento inovatívny projekt sa zameriava na prepojenie energetického systému s dopravným sektorom pomocou technológie Vehicle-to-Everything (V2X). Cieľom je umožniť elektrickým vozidlám nielen odoberať energiu, ale aj ju vracať do siete, čím by prispeli k stabilite siete a zníženiu rizika výpadkov. Projekt V4Grid, ktorý začal v júni 2024, má ambíciu rozvíjať infraštruktúru a obchodné modely potrebné pre implementáciu V2X v strednej Európe. ZSE ako hlavný riešiteľ má na starosti riadenie celého projektu, poskytuje infraštruktúru a doménovú expertízu. KInIT hrá kľúčovú rolu pri návrhu riadiacich algoritmov pre riadenie nabíjania a vybíjania vozidiel s využitím umelej inteligencie a strojového učenia. Úspešne vyriešený projekt bude predstavovať dôležitý krok k udržateľnej a zelenej energetike v regióne.

S týmto projektom však naša spolupráca nekončí. Hľadáme ďalšie možnosti spoločného zapojenia do medzinárodných tímov riešiacich komplexné problémy spojené s prechodom na zelenú energetiku. Spoločne s Univerzitou v Odesse z Ukrajiny sme získali financovanie projektu DanubeEnergy v rámci Seed Money Facility programu. Cieľom je budovanie konzorcia a príprava ďalšieho projektu zameraného na využitie obnoviteľných zdrojov energie na vykurovanie, s ktorým sa budeme uchádzať o grantovú podporu. 

Naša spolupráca so ZSE ukazuje, že prepojenie výskumu a praxe hrá dôležitú rolu pri riešení aktuálnych výziev v oblasti energetiky. Inovatívne projekty ako V4Grid predstavujú kľúčový krok k ekologickej energetickej infraštruktúre. Naším cieľom je pokračovať v hľadaní riešení, ktoré budú prínosom nielen pre energetiku, ale aj pre celú spoločnosť. Tešíme sa na ďalšie výzvy, ktoré nás v spolupráci so ZSE a ďalšími partnermi čakajú, a na príležitosti, ktoré nám umožnia prinášať nové riešenia pre udržateľnú budúcnosť.