Náš výskum o potrebách fack-checkerov na dvoch medzinárodných konferenciách

Október bol mesiac plný konferencií. Mali sme možnosť sa zúčastniť dvoch medzinárodných konferencií zameraných dezinformácie s naším výskumom, ktorý sa venuje potrebám fact-checkerov (overovatelia faktov). Online sme sa pripojili ku konferencii Trust and Truth Online v Bostone a osobne sme sa zúčastnili konferencie Information Interactions, ktorá sa konala v Bratislave.  

Na konferencii Trust and Truth prebehla diskusia medzi veľkými platformami a výskumníkmi  o možnostiach, ako sa zlepšiť v boji proti dezinformáciám. Výskumníci identifikovali „superspreaders“ (masívnych šíriteľov dezinformácií) na Twitteri a taktiež sa venovali motiváciam šírenia dezinformácií na Wikipédii. Poukázali aj na dôvody, prečo treba dôverovať online médiám, ako je napríklad BBC. Tiež navrhli spôsob, ako minimalizovať vplyv nenávistných prejavov čiastočnou personalizovanou reguláciou obsahu. 

Andrea Hrčková prezentujúca náš výskum na Information Interactions konferencii.

Information Interactions bola vedecká konferencia, ktorá sa zaoberala etickými výzvami v digitálnom priestore. Hlavnými témami boli dezinformácie, vyhľadávacie technológie, etika umelej inteligencie, digitálna gramotnosť, informačná bezpečnosť, dátovo prepojené spoločnosti a nevhodné správanie sa v akademickom prostredí. Videozáznam z priameho prenosu bude zverejnený na tomto odkaze.

Mne osobne sa najviac páčila diskusia o etických výzvach vo vyhľadávacích technológiách, ktoré sú integrované v našich mozgoch (Miroslava Pastierová, Information Interactions). Živú diskusiu rozpútal aj náš výskum potrieb fact-checkerov,  ktorý slúži ako základ pre vytváranie nástrojov umelej inteligencie zameraných na človeka. Účastníci ocenili, že výskumníci zameraní na humanitárne a sociálne vedy sú súčasťou výskumu umelej inteligencie. Zapojenie odborníkov z iných disciplín prináša nádej, že takáto umelá inteligencia bude ľuďom prospešná, nebude ich nahrádzať alebo dokonca neúmyselne poškodzovať. V súčasnosti pracujeme na dokončení článku na túto tému, ktorý plánujeme publikovať vo výskumnom časopise.

Konferencia Information Interactions v Bratislave